Oyun Yeni Başlıyor!

Eğer büyük sorular soracaksanız cevaplara da hazır olmalısınız. İnternet’in yeniden şekillenip tüm bilinenlerin kökten değişeceği, 80 sonlarındaki fırsatı kaçıranlarınsa tekrar yakalama şansı elde edebilecekleri bir devrim gerçekleşiyor.

Ama kaç kişi farkında?

Bu yazı, şartlar henüz olgunlaşmış olmasa da yeni alan adı uzantıları hakkında olup, ne anlama geldikleri, yatırımı hak edip etmedikleri, seo, sem, smm, pazarlama ve arama motorları üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemek için sadece bir başlangıç. Emin olun zaman çok hızlı geçiyor ve bu süreç bittiğinde yine “ah keşke…” diye başlayan cümleler kurulacak. Bugün için değilse de gelecek için düşünmenizi, bu defa trenin ilk vagonlarında yer almanızı diliyorum.

***

Kimse sizden mükemmel olmanızı istemiyor, beklemiyor. Sadece gelişmeye, ilerlemeye çalışın, hepsi bu. Dile kolay. 2000 civarlarında yeni uzantı tek tek pazara giriyor, hepimize hayırlı olsun diyorum. Yıl olmuş 2015. Önemli kök domainler incelendiğinde hemen hepsinin sadece bir avuç kişi tarafından 85-90’larda kayıt edildiğini görüyoruz. Bizlerse imrenerek bakıp; “Falanca domain bilmem kaç milyon dolara satıldı.” diyoruz. Pazar çok büyük, oyun çok büyük.

Hem yeni alan adı uzantıları konusuna giriş oluşturması hemde keyifli bir seri olması açısından üç senaryom var.

Senaryo 1

İnternet kurulurken bir gurup insan oturup şöyle dedi;

Önce .com, .net, .org vb. alan adlarını sürelim. 20-30 yıl gitsin, pazar doyum noktasına geldiğinde, aslen olması gereken uzantıları çıkartırız.

Derken 25-30 yıl geçti ve gerçek oyun başlıyor, internet temizleniyor. Yani resmen bir devrim yaşanıyor. Bizse tutmuş hala, “Google ne zaman pr güncelleyecek” derdindeyiz… peah.

Senaryo 2

Hani yukarıdaki gurup vardı ya. İşte yaptıkları hesap tutmadı, öngöremediler yada yanıldılar ve internet bugünkü halini aldı, zıvanadan çıktı. Hangi uzantının nasıl bir içerik sunduğu, tıklanmadan anlaşılmaz bir hal aldı.

Başlangıçta Google, oyun kurucular arasında var mıydı bilmem. Ama bugün otoriter güç haline geldiği kesin ve elinde inanılmaz istatistikler olduğu da mutlak. Saf data var, işlenmeyi bekleyen, belkide Yottabayt‘larca veriye ulaştı. Ve bu verilerle anlık, kısa, orta, uzun vadeli tahminler üzerine çalışıyorlar.

Analitik kurun veya kurmayın, seo üzerine söylenenleri yapın yada yapmayın. Siz daha siteyi açıp ne kursam diye düşünürken o zaten %82,5 ihtimalle ne kuracağınızı, ardından neler yapacağınızı hatta siteye ne kadar devam edebileceğinizi bile biliyor. Açtığınız site içinde şimdiye kadar hiç uzmanlık konunuz olmayan ama otoriter içerikler eklediğinizde, “hayırdır, nereden buldun bunları”deyip, sizden önce elinizdeki kaynağı! çoktaaaan biliyor :).

Zaten böyle de olmalı, herkesin önüne saf temiz doğru bilgiler gelmesi lazım. Gerçi yapmaya çalıştıkları şey “karıncaya televizyonu anlatmaya çalışmak”tan öte bir şey değil. Bizde hala meta taytıl maytıl derdindeyiz. peah, neyse bunu da geçtik bakalım.

Senaryo 3

Bu teori değil, gerçek. Ama burada yazılmaz.

Neden?

Çünkü aslında alan adları ile neler yapıld… neyse neyse sustuk 🙂

Başlangıç nasıl olursa olsun sonuç aynı. Yeni uzantılar çıktı, çıkmaya da devam ediyor. Dediğim gibi; Bu, “yeni düzen”in başlangıcı. Web 2.0, 3.0 falan değil. Öngöremediğimiz bir geleceğin temelleri. Yeni kurallar, acımasız ve çok daha sert olacak. “Süresinde aktif edilmeyen” veya “uzantının gerçek amacına uymayan içerik” varsa, alan adına el konacak kuralların hazırlandığı günler. Demedi demeyin, bekleyin görün.

2015 yılındayız. 90’dan bugüne 25 yıl geçti. Emin olun son 25 yılda gerçekleşen tüm her şeyden çok daha fazlası, belki sadece en fazla 5 yıl içinde gerçekleşecek. Tek bir uzantı bile alarak 2020-2025 yılı için belki milyon dolarlık biri olabilirsiniz. Neden olmasın 🙂

Hadi bilmiyor anlamıyorsunuz. O zaman bari “devler neler yapıyor”, “neden bu kadar yatırım yapıyor” (Google, Amazon vb.), paraları çokta sadece harcamak için mi harcıyor?

Ortalık yeni uzantılar ile bu kadar kaynarken hiç mi kimse “neler oluyor” diye düşünmez, hala eski uzantıların peşinde koşar durur!

Her şey yavaş yavaş. Bakalım sırada neler yazılacak?

 • Yeni Uzantılar Pazarı Nasıl Etkiler
 • Eski Uzantıların Durumu Ne Olacak
 • Büyük Abilerin Yaklaşımları
 • Hangi Uzantılar Yatırıma Uygun
 • Yeni Alan Adı Uzantıları ‘nın Seo Üzerindeki Etkileri
 • Uzantıların Kirlenmesi / Değer Yitirmesi
 • Taşları Yerinden Oynatacak Uzantılar
 • Yeni Alan Adları ve Türkiye’nin Bugünü ve Gelecekteki Durumu
 • Hangi Uzantı Aslında Neyi Tetikliyor
 • Mobile Yansımaları Nasıl Olacak
 • Sanal Dünyadan Gerçek Dünyaya Yansımalar
 • TV, Telefon, Otomobil vb. Sektörlerdeki Alt Yapı Hazırlıkları

Yaauza’dan Saygılar

Yayınlayan

Yaauza

Dönüşüm odaklı dijital pazarlama stratejileri, sem, smm, seo, cro ve marka oluşturma süreç yönetimi üzerine oyun kurucu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir