Yeni Uzantılar Pazarı Nasıl Etkiler?

İlk konumuzda yeni alan adı uzantıları konusuna hayali bir senaryo ile ufak bir giriş yapmıştık. Konumuz yeni uzantıların global anlamda pazar üzerindeki etkileri.

Cevabı bulmak için empati kurmayı deniyor ve soruyorum:

Bir uzantıya 1.000.000+ lira gibi bir yatırım yapsaydım ve üstelik birde her yıl bu uzantı için milyarlarca lira para ödeseydim ne yapardım? Pazarlama stratejim ne olurdu? Kendi alan adı uzantımı rakiplerin önüne geçirebilmek ve daha çok satış yapabilmek için neler yapardım?

1.000.000 lira dediğime bakmayın. Bu sadece normal alımlar için geçerli. Bir de bunun ihaleye çıkanları var. Örneğin “.buy” ve “.stop” uzantılarının ihalesi Türk parasıyla yaklaşık 13 ve 6 milyon lirayla (eski dilde trilyon) Amazon‘da kaldı. Evet, çokmuş gibi görünüyor ama değil. 250 milyon üyesinin ve günlük 7 milyon ziyaretçisinin (“kaynak“) olduğunu düşünüp pratik bir hesap yapalım;

7 milyon kişinin sadece %1’i sepet yapsa 70.000 kişi,

Her kişi sadece 20 liralık alış veriş yapsa 700.000 TL,

Buda aldığı uzantıları 9 ve 4,5 ayda amorti etti demektir.

Tabi diğer yandan “.buy” gibi önemli bir uzantının ön tarafına gelebilecek (sub) kelimelerin satışını/kiralamasını yapacak mı yoksa kendine mi bırakacak, kendine bırakırsa sitesinin ne kadar değerleneceği, ne kadar ekstra trafik çekip bunları ciroya dönüştürebileceği vb. gibi konuları hiiiiç mi hiç hesaba katmıyoruz bile (Not: İhaleye Google’da katılmıştı ama eli boş döndü 🙂 ).

Güncel ve geçmiş ihalelerin durumunu görmek için Icaan açık artırma haberleri sayfasını takip edebilir veya kim ne almış son durumlara buradan bakabilirsiniz. 2 ay önce 41 milyon dolar ile .shop uzantısı 25 milyon dolarlık .app’ın önüne geçti  🙂 Aşağıdaki listede yüksek fiyatla alınan yeni uzantılardan bir kaçına yer verilmiştir;

 • .SHOP 27 Ocak 2016’da Gmo Registry almış; 41,501,000 $
 • .HOTELS 18 Kasım 2015’de Booking Com almış; 2,200,000 $
 • .PING 25 Mart 2015’de Ping Registry almış; 1,501,000 $
 • .APP 25 Şubat 2015’de Charleston Road almış; 25,001,000 $
 • .BABY 17 Aralık 2014’de Johnson & Johnson almış; 3,088,888 $
 • .DOT 19 Kasım 2014’de Dish DBS almış; 700,000 $
 • .REALTY 22 Ekim 2014 Fegistry almış; 5,588,888 $
 • .SALON 22 Ekim 2014 Outer Orchard almış; 5,100,575 $
 • .SPOT 22 Ekim 2014 Amazon almış; 2,200,000 $
 • .BUY 17 Eylül 2014 Amazon almış; 4,588,888 $
 • .TECH 17 Eylül 2014 Dot Tech almış; 6,760,000 $
 • .VIP 17 Eylül 2014 Top Level Domain almış; 3,000,888 $

Pazarlama stratejisi herkes için değişebilir. Hayal gücünün geniş olması, pazarı tanımak ve insanların eğilimlerini incelemek yetkin kişilerce kolay iş. Sonuçta o kadar parayı verenin sağlam da bir alt yapısı vardır (ya da en azından “olmalıdır” diyelim). Yani başarılı veya başarısız herkes kendi oyununu kurabilir. Eğer ben bir uzantı sahibi olsaydım kesinlikle şunu yapardım (işte bu, özellikle seo ile ilgilenen herkesi kesinlikle ilgilendiriyor);

Müşteriler benim uzantıma sahip bir alan adı aldıklarında, diğer web siteleri arasından aynı ön takıya sahip olan uzantıların üstünde çıkması için mutlaka ve mutlaka bir şeyler yapar ve pazara şu lafın yayılmasını sağlardım; “Falanca uzantıyı aldım. Daha bir şey yapmadan, sitemi açar açmaz ilk sayfalara geldi”.

Bir düşünün; adam almış .com uzantılı ve içeriği yemek olan bir site. Belki uzuuun uzadıya aylarca çalışmış ve seo’nun gerektirdiği her bir adımı yapmış. Siz almışsınız “.food” uzantısını ve döşemişsiniz yemek ile ilgili içerikleri. Daha dün bir bugün iki, gelmişiniz ayların sitesinin dibine.

Olmaz olmaz demeyin. Oyunun büyüklüğünü düşünürseniz oyun kurucuların neler yapabileceğini hayal etmek çok güç değil.

Sonuç

 

25 yıldır klasik uzantılar satıldı ve ilk perde yeterli doyuma ulaştı gibi. Milyarlarca dolar para döndü, dönüyor dönecekte. Şimdi ise ikinci perdenin alt yapısı hazırlanıyor.

Bu ne kadar sürer bilmem, belki yine bir 30 yıl daha.

Peki görür müyüz?

Onu da bilmem ama üçüncü perde çok daha baba olacaktır. Kim bilir belki de uzantıların yok oluşu falan. Ön görmek güç. Ben bu yeni alan adı uzantıları konusuna çok sıcak bakıyor ve “düzen” için doğru bir girişim olduğunu düşünüyorum. Ama kendi kendime sormadan da edemiyorum.

Uzantılar hiç olması nasıl olurdu?

Bilgisayar programları da ilk çıktığında uzantıları vardı (.exe vb.).

Evet şimdi de varlar ama çoğu bilgisayarda artık hiç görünmüyor. Hanıma “bu ne” diye sorsam, Photoshop der. Uzantısı ne? desem, “uzantıda ne?” der.

Evet .psd ama görünmüyor. Bana göre şu haliyle SERP sonuçlarını kirli göstermekten başka bir işe yaramıyor. Tamam, yine olsun ama görünmesin. Bu, webmaster’ı ilgilendiren bir olay, ziyaretçileri değil.

Gerçi kimle konuşuyorum ki 🙂 Biz daha ikinci perdeye yeni geçiyoruz, insanlar öcü görmüş gibi bakıyor. Bende tutmuş üçten bahsediyorum, neyse geçtik 🙂 (Hele dörtten hiç bahsetmiyorum. O daha da uçuk. Bilgisayar kasaları falan tamamen kalkmış, sadece ekranlar var. Her şey global merkezi yönetime bağlı. Ve bizler sadece her türlü verimizin tutulduğu özel bir giriş numarası + parmak izi + retina + tükrük bezi kontrolü ile falan giriş yapıyoruz. Tüm çamaşırlar ortada. he he 🙂 ) neyse geçtik geçtik. Siz .com’un saltanatıyla uğraşa durun, ben de “akıllı televizyonlarda seo” ile karnımı doyurmaya. Kalın sağlıcakla 🙂

Yaauza’dan Saygılar

Yayınlayan

Yaauza

Dönüşüm odaklı dijital pazarlama stratejileri, sem, smm, seo, cro ve marka oluşturma süreç yönetimi üzerine oyun kurucu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir