Yeni Uzantılar ve Yatırım Meselesi

Nedense yatırım denince akla ilk “para” geliyor. Oysa ki “tasarruf” daha önemli bir konu. Tasarruf ettiğin parayı koruyabilmektir, yani “Güvenlik”. Bu sağlanmadıktan sonra bunun adı “yatırım” olmaz. İşte “alırken kazanmak” dediğimiz kavram tamda bu noktada devreye girer, “yüksek fiyattan” almamak.

Evet, .com‘un saltanatını sürdüğü şu günlerde yeni uzantılar çokta mantıklı görünmüyor. Ama mantıklı görünmeye başladığında da kimse alacak mal bulamayacak. (Zaten hep böyle olmuyor mu!)

Eğer anlık oluşan fırsatlardan bahsetmiyorsak, “yatırım” uzun soluklu bir mesele. Hele de konu yeni alan adı uzantıları olunca. Farz edelim gözünüze bir uzantı kestirdiniz ve istediğiniz alan adı da boşta. Eğer gözünüzü kırpmadan 10 yıllığına kayıt altına alabiliyorsanız sorun yok. Yok diyorsanız ki “1 yıllığına alırım giderse gider”; e o da bir seçim, şans sizden yana olsun 🙂

Oğlum ve kızıma 5’er yıllığına 10’ar tane kök ve iş yapacak yeni uzantılardan aldım attım kenara. Ne olursa olsun satmıyorum (umarım 🙂 ). Hepsi ingilizce. 3000’e falan patladı. Ama 5 yıl kafam rahat, 5 sene sonra yine uzatırım. Hatta şu anda sedo’da duruyor ve teklifte geliyor. 30 liraya aldığıma 250-300$ teklifler geldi, versem verirdim. Tek satışla bile maliyetin yarısını kurtarmış oluyorum. Ya peki hayaller? 🙂

Türkçe olanlara da bi 50 tane falan yatırım yaptım. Ama son 16 ayda sadece 8’i satıldı. Maliyeti anca kurtardık. Eeee, gerisi. Külli hamallık. Gerçi “satmak için ne yapıyorsun?” diye sorsanız, utanarak “hiç bir şey” derim. Ama diğer yandan Sedo’dakiler içinde bir şey yapmıyorum. Sahneye çıkarıyorum hepsi o. Orada nasıl satılıyor?

Yatırım kararı kendi öngörünüze bağlı. Kuru bir öngörünün haricinde, araştırma yani üzerinde biraz kafa patlatmak, vakit ayırmak gerekir. “Oyun yeni başlıyor” konusunda yeni alan adı uzantıları (ingilizce “New TLD’s”) meselesine giriş yapmıştım, okumanızı tavsiye ederim.

Şu ana kadar en çok ilgi gören yeni uzantı .xyz görünüyor. Hemde açık ara farkla. Alınan yeni uzantıların satışa konulduğu Türkiye’deki en geniş platform alan adları sitesi. Nelere yatırım yapıldığına bakmak fikir verecektir. Bir de ayrıca Domain Bülten var ve bu alanda tek otorite olarak göründüğü için bunu da takip etmenizde fayda görüyorum. Yine Domain Doktoru‘da takip edilesi bloglardan, onu da atın sık kullanılanlara. Ayrıca Webrazzi’nin geçen sene Mayıs ayında yayınladığı .Com’un 30. yılı üzerine yazdığı makale de oldukça etkileyici. Meraklıları için kaynak vermeye başlamışken yeni uzantılara ilişkin haberler konusunda Bilge Domain‘i ve yılda bir anca güncellense de Domainom‘u da unutmayalım.

Domain Tools’un istatistiklerinde en çok kaydedilen 15 yeni uzantının durumu ise şu şekilde (“Domain Tools“);

 • .xyz : 2,569k
 • .top : 1,650k
 • .wang : 1,059k
 • .win : 829k
 • .club : 719k
 • .science : 339k
 • .site : 327k
 • .link : 315k
 • .bid : 311k
 • .red : 302k
 • .ren : 289k
 • .party : 231k
 • .click : 203k
 • .loan : 200k
 • .online : 199k

Emin olun bu rakamlar daha çok çok oynar, yer değiştirir. Kısa bir süre öncesine kadar .top uzantısı listede hiç yokken 1,650,251 kayıtla 2 numaraya kadar yükselmiş. Bana göre önemli olan; “ne kadar çok yeni uzantının kayıt edildiği” değil “ne kadar çok iş yapabileceğidir”.

Çok alınıyor olması çok değerli olduğu anlamına gelmez. Lokasyon farklılıkları ve fiyat gibi 2 önemli etkeni göz ardı etmemek gerekir. O yüzden bölgesel uzantıların (local) daha önemli olduklarını düşünüyorum. Diğer yandan .company, .companies, .services gibi uzantıların da diğer bir çoğundan daha değerleneceği kanısındayım.

Bitirmeden önce; Örneğin .realtor gibi bir uzantının önemsiz olduğunu söylemiyorum ama .forsale, .house, .villas gibi uzantılar da var. E hadi bunları da geçtik; .realty ve .realestade gibi uzantıların da olduğunu düşününce ortalık gerçekten karışıyor gibi (sonuçta hepsi emlakla ilgili). İnanın SERP sonuçlarının nasıl bir hal alabileceğini yakın gelecekte hayal bile edemiyorum.

Neyse… Bunları da geçtik bakalım, nasılsa oyun kurucular düşünmüştür. En kötü 30 yıl sonra yine çıkar sahneye, “ya bu da olmadı, komple kaldıralım uzantıları” falan derler olur biter, kim bilir 🙂

Yaauza’dan Saygılar

Yayınlayan

Yaauza

Dönüşüm odaklı dijital pazarlama stratejileri, sem, smm, seo, cro ve marka oluşturma süreç yönetimi üzerine oyun kurucu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir