Yeni Alan Adı Uzantıları ve Seo’ya Yansımaları

Bugün itibariyle gözlemlenebilir bir katkısının olmadığı kesin. “Kesin” diyorum çünkü ölçümledim. Hatta ve hatta yeni uzantıların klasik uzantılara göre çok daha düşük performans bile gösterdiklerini söyleyebilirim. Google ve diğer arama motorlarının güncellemelerinde de henüz radikal değişiklikler yok. Peki yansımalar ne zaman başlayacak?

2014 başlarında hemen her platformda “Yeni PageRank güncellemesi en az 1-1,5 yıl olmayacak” diye söyleyip duruyor, tepkiler alıyor ve “kaynağım” soruluyordu. Kaynak bendim 🙂 Biraz gözlemle öngörebilirdi. Çokta dikkate alınmayan yeni uzantıların satışa girmiş olmaları ise bunun ilk sinyalleriydi ve bence sessizliğini koruyor olsa da PageRank belki en geç 2016’nın bir yerlerinde gümbür gümbür gelecek ve arama motorlarındaki çoğu anlayışta tarih olacak. İşte yeni uzantıların değeriyse ancak o zaman anlaşılacak.

Ama geç kalmış olmak! Bu, hazırlanması zor bir alt yapı. Bir yanda semantik ve yeni uzantılar diğer yanda henüz yeterli olgunluğa ulaşmamış Webmaster kültürü.

Hep söylediğim gibi; “Bu bir devrim”. Peki;

Yeni Uzantılar SEO Üzerinde Nasıl Bir Rol Oynayacak?

Sonuçta arama motorları içerik kalitesine odaklanır, uzantıya değil. Ancak gerek ziyaretçinin “tıklamadan önceki tepkisi” ve gerekse “uzantı sahibi olan ana firmanın yapacakları” ekstra çalışmalar devreye girecek.

Eskiden bilgisayarlarımızda dosya uzantıları vardı ve hala da var. Ama çoğu bilgisayarda bu uzantılar default değer olarak “görünmez” şekilde ayarlı. Öyle ya; Uzantı kullanıcıyı ne ilgilendirir? Teknik sebepler ve kategorizasyon için bir zorunluluk olabilir ama bunların hiçbiri kullanıcıyı ilgilendirmez. İşte, yeni uzantılar tam olarak devreye girdiğinde tüm web daha doğru bir şekilde kategorilere ayrılabilecek. Bir site adresine tıklamadan önce ismi her ne olursa olsun fikir sahibi olabileceğiz. Şöyle ki;

www.ahmet.com

Tıklamadan önce bakın ve kendi kendinize sorun; “Yukarıdaki sitenin içinde ne olabilir?”

ve şimdi de aynı soruyu aşağıdaki site için sorun;

www.ahmet.food

Cevap çok açıktır. İlk uzantının içinde ne olduğunun tıklanmadan anlaşılması mümkün değilken ikinci örnekteki sitenin “yemek” ile ilgili bir içeriğe sahip olduğu nettir.

Ancak tam bu noktada akla şöyle bir soru gelebilir;

“Eee, ben .food uzantısını alır içine oto kiralama koyarım”.

Evet bu da mümkün. Belli ki ismi alan webmaster’ın amacı “tam uyumlu” bir keyword kapmaktır. İşte, sistemin kusursuzca yürüyebilmesi için tam da bu noktada kanun koyucuların (Ki bu noktada ICANN vb. kurumlar farklı politikalar geliştireceklerdir) kuralları devreye girer ve girmelidir. Olması gereken en önemli yaptırıma ilişkin şöyle bir yaptırım olabilir;

“Amacının dışında kullanılan uzantıdaki alan adı sahibine önce ikaz gelir ve ardından uymamışsa alan adına el konur.”

Böyle olması demek, ortalığın karışmaması ve isimlerin speküle edilememesi anlamına da gelir. Ancak diğer yandan, uzantı sahibi ana firmanın da satış yapması, almış olduğu bu uzantıyı pazarlaması ve para kazanması gerekmektedir. Peki bu uzantıyı herkese satamayacaksa ne yapacak?

İşte tam da bu noktada kendi pazarlama stratejileri devreye girer.

Mesela ben 1.000.000 TL yatırım yapıp .moda uzantısının sahibi olsaydım şöyle bir şey yapmayı düşünebilirdim;

Bir müşteri gelir ve “ahmet” adında bir alan adı alır ve içine uzantıya uygun olan içeriğini kurduğu gün sitesinin diğer uzantılardan daha üst sıralarda çıkması için gizli gizli standart optimize işlemleri yapardım ve eminim ki böyle bir şey dijital dünyada şu şekilde cümlelerin kullanılmasına sebep olurdu: “Abi .moda uzantısı aldım, deli performans sağlıyor, hemen yükseldi…” vb. gibi gibi.

Burada kısıtlı satırlarda bunları anlatmaya çalışmak gerçekten çok zor. Gerek teknik anlamda gerekse uygulamalı olarak üzerinde saatlerce konuşabilirim. Yani işin özü şudur;

Her seonun kendini geliştirmesi ve özellikle yeni uzantılar konusunda teknik anlamda kendini eğitmesi, artılarını ve eksilerini öğrenmesi, yönergeleri çok çok iyi okuması gerekmekte. Her ne kadar yeni alan adı uzantıları SERP sonuçlarını ilgilendiren bir şeymiş gibi görünse de SEM’in ve dolayısıyla da SEO’yu yakından ilgilendiren bir konudur. Bunlara ilişkin konuları bloğum SeoBilog üzerinde işliyorum, dileyenler inceleyebilir.

Tabi diğer yandan yeni çıkan uzantılar karşısında 100 milyondan fazla kayıtlı alan adı sayısı (kaynak) ve 25 yıllık bir geçmiş var. Küresel anlamda Sedo, Türkiye’de Alan Adları ve niceleri üzerindeki portföylerin çoğunu henüz hala tacını elinde tutan .com alıyor.

Yeni uzantılar kralı yerinden eder mi? Ederse ne zaman, nasıl eder bekleyip görmek gerekecek. Bunların aşılması hiç kolay olmayacaktır. Webrazzi’de .com’un 30. yılı üzerine güzel bir yazı var, okumanızı tavsiye ederim. İş yine dönüp dolaşıp çalışmaya, “insan” faktörüne, pazarlamanın gücüne kalıyor, bunlar da atlanmaması gereken önemli gerçekler.

Yaauza’dan Saygılar

Yayınlayan

Yaauza

Dönüşüm odaklı dijital pazarlama stratejileri, sem, smm, seo, cro ve marka oluşturma süreç yönetimi üzerine oyun kurucu.

“Yeni Alan Adı Uzantıları ve Seo’ya Yansımaları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir