Yeni Uzantılar ve Türkiye’deki Durum

Batı, İngilizce kelimelerini markalaştırmaya, köklendirmeye devam ediyor. Peki biz ne yapıyoruz? Koca bir hiç. BASIC dili ile oynaştığım 90 başlarını hatırlıyorum. Hep “Syntax Error in 10” gibi hatalar verirdi ve kendi kendime hep şöyle derdim;

“Madem hata olduğunu anlayacak kadar akıllısın, e birde yerini gösteriyorsun, peki neden düzeltmiyorsun?”

E tamam, belki “Print” yerine “Prink” falan yazmış olabilirdim ama yine de düzeltebilirdi. Neden verdim bu örneği bilmiyorum. İşin özü bizim ülke yeni uzantılar konusunda “Syntax Error” veriyor. Belki alan adı yatırımcılığı bilincimizin henüz olgunlaşmamış olmasındandır. Hatta çoğu kişi eminim şöyle düşünüyordur;

“Kral .com bile bunca yılda anca bu noktaya kadar değerlendiyse, yenilerden bi cacık olmaz”

diyenler de çoğunluktadır. Her şey mümkün. Hele küresel bir güncelleme gelsin, işte her şey o zaman daha berraklaşacak.

Peki, bu kadar bıdı bıdı ettin, sen aldın mı bir şeyler? diyeceksiniz. Evet, daha önce de bahsettiğim gibi (“Yeni Uzantılar ve Yatırım Meselesi“) kendi çapımda ufak tefek yatırımlar ve denemeler yapıyorum boş durmuyorum yani 🙂

Ayrıca, ciddi anlamda ilgimi çeken uzantılar da var. Özellikle .geo uzantısı oldukça ilgimi çekiyor ve bana göre geleceği çok parlak. Mesela otoritelerden Godaddy’nin bir alt dizini var, lokal bazlı satışlar yapıyor, kurcalayabilirsiniz (“geo.godaddy.com“). Bana göre “en büyük” ölçekte bakıldığında .europe ve “en küçük” ölçekte baktığımızda .istanbul gibi uzantıları düşünürsek, .geo alayını kapsayacaktır. Bu ve çok daha fazlası .geo uzantısı ile projelendirilebilir. Bence büyük markaların rahatlıkla gözden kaçırabilecekleri, önemsemeyecekleri bir uzantı.

Türkiyeden yapılan başvurularda sanırım en dikkate değer olan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi‘nin yaptığı coğrafi uzantılardan .ist ve .istanbul.

İstanbul’un markalaştırılması adına başarılı olacağını düşünüyorum. Uzantılar şu anda yani Mart 2016 itibariyle pazara sunulmuş durumda.

İşin özü, pazar o kadar büyüdü ki, ziyaretçi kapmak adına hemen her şey lokale kayıyor. Tabi mobilin etkisi de lokal çalışmaların önemini çok daha ileri seviyelere taşıyor. Bundan sonraki süreçte önemli olduğunu düşündüğüm uzantıları, amaçları ve kimlerin hangi kelimelerde alım yaptıklarını tek tek masaya yatırmayı düşünüyorum. Durum o zaman daha da netleşecektir.

SON SÖZ

Doğru ve akıllıca düşünülmüş anahtar kelimeler içeren yeni alan adı uzantıları üzerine bir kez daha düşünün diyorum. Eğer büyük oynamayacaksanız; Alın bir uzantı, atın kenara ve “ya nasip” deyin unutun gitsin. Şansınız varsa ingilizce ön takılardan oluşan uzantılar alın (hatta diğer diller de olabilir). Herhangi bir uzantının Google üzerindeki hareketlerini görmek ve fikir sahibi olmak için, arama motoruna mesela site:*.click yazıp aratın, gelen listede kimlerin neler yaptığını görürsünüz. 10 yıl için 300-500 lira hiç bir şey değil. Hani ileride zengin falan olursanız, yaauza diye bir site vardı der ve atarsınız bi üj bej, hayır demeyiz bizde olur biter 🙂 Dostça kalın.

Yaauza’dan Saygılar

Yayınlayan

Yaauza

Dönüşüm odaklı dijital pazarlama stratejileri, sem, smm, seo, cro ve marka oluşturma süreç yönetimi üzerine oyun kurucu.

“Yeni Uzantılar ve Türkiye’deki Durum” için bir yorum

  1. ‘Kuresel bir guncelleme gelecek ve hersey berraklasak’ yani kral .com’un tahti sallaniyor ama google sabit bilakis belirleyici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir